Krzywa Wieża

jest nie tylko najcenniejszym zabytkiem i symbolem Ząbkowic Śląskich, która co roku przyciąga rzesze turystów z kraju i z zagranicy, to także bez wątpienia jedna z najciekawszych atrakcji turystycznych całego Dolnego Śląska. Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstała i do jakiego celu miała pierwotnie służyć, wiadomo jednak, że jest krzywa, a widać to gołym okiem.

W dniu 1 października 2015 r.otrzymaliśmy od Zakładu Gospodarki Komunalnej w Ząbkowicach Śląskich zlecenie na wyznaczenie rzeczywistego odchylenia od pionu Krzywej Wieży.

 Pomiar wykonano dwoma sposobami: metodą bezpośredniego rzutowania i metodą trygonometryczną. Pierwsza z nich posłużyła do wyznaczenia maksymalnego odchylenia prostopadłego względem krawędzi podstawy, druga zaś, pozwoliła określić maksymalne wychylenie poprzeczne.

Z przeprowadzonej analizy i obliczeń wynika jednoznacznie, że maksymalne odchylenie od pionu symbolu naszego miasta na dzień 03.10.2015 r. wynosi w zaokrągleniu 2,00m, a dokładniej: 1996mm.

Żeby bardziej podziałać na waszą wyobraźnię, zrzutowaliśmy i oznaczyliśmy najbardziej odchylony od pionu punkt na ulicy św. Wojciecha. Teraz możesz osobiście przekonać się, jak bardzo odchyla się wieża, stojąc w oznaczonym przez nas miejscu i spoglądając wysoko w górę.

Mamy nadzieję, że wyznaczony przez nas punkt, podobnie jak sama Krzywa Wieża, stanie się jedną z atrakcji turystycznych naszego miasta.

Pozdrawiam

mgr inż. Krzysztof Pacut

home >>

Pomiar odchylenia od pionu Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śl.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Współpracujemy z następującymi firmami

Opengeo